2/8/07

"Ne zemren time kam shkruar emrin tend, mbi mure gjaku."

Kete me poshte ma ka shkruar ajo mua dikur, ne nje leter qe kaptoi oqeanin per te mberritur te une. Njera nga letrat qe (isha i vogel) i kam lagur me lote ngaqe nuk e duroja dot mungesen e saj (gjyshja u be merak - djali nuk ha)...dhe pastaj barisja ne kembe si i cmendur neper Tirane duke vizituar me rradhe te gjitha vendet ku kishim shkembyer puthjet dhe zemrat, ne menyre te atille qe nuk cbehet. Ja kashtorja jone tek liqeni afer "cezmes se gurit", ja dhe qente rrugace te qytetit qe na duken si dasmore ne te hutuarve nga dashuria. Marr autobuzin e Tiranes se re pa qen nevoja, thjesht e vetem pse keshtu do mund te shoh dritaren tende. Nuk ka drita. Qenkesh e pamundur harresa, edhe bulevardin e ka marre malli. Kjo histori eshte me te vertete e vjeter dhe praktikisht e braktisur prej vitesh, megjithate, dhemb endè. Nuk e di si e keni perjetuar ju dashurine e pare, por per mua ka qen nje eksperience qe nuk do te perseritet, qe me mesoi se eshte e mundur te duash dike me shume se veten. Ne prag te Shen Valentinit ju ftoj t'i kujtoni te gjitha dashurite, te emblat dhe te hidhurat, ata qe ju lenduan dhe ata te cilet i lenduat ju, sepse jane keto eksperienca dhe njerez qe deshem e na deshen, qe na bejne te jemi sot keta qe jemi. E sido qe jo gjitchka sendertohet ashtu si duam, mos u beni pishman kurre. Sepse ai qe nuk ka dashur e nuk ka ndjere - nuk ka jetuar.

20 comments:

ELAIS said...

Rrofshin kujtimet :)

Unknown said...

Blendo ka ndonje forme qe te shohim sa here has this post been viewed and not commented on by bloggers ;) ?

Unknown said...

Rrofshin kujtimet ? I need elaborim on this if possible...

:)

eni said...

edhe po mos ta thoje se ishte dashuria e pare do ta merrja vesh nga delikatesa qe e kishe pershkruar.Eshte bukur te shohesh njerez qe jane kaq te sinqerte dhe nuk e kane bezdi te thone se mund te duash dike me shume se veten.Personalisht "Shen Valentini" ma shpif sepse e kane kthyer ne nje parade komerciale , opr ndonje tregim apo pershkrim edhe e hedhim s'po ta prishim:)

tetena said...

dashuria e pare, dashuria e pare. Une te paren fare e mbaj mend ne klase te pare. Ne moshe te madhe ...

tetena said...

rrofsh b risku, ke vene edhe emrin tim. Nderkohe lidhja e shokut tone nga greqia duhet nderuar.

ET said...

Nuk jam poet, te shkruaj poezi...
Por fjalen te dua e shkruaj vetem per ty...
Bilbili ne deg, sa e bukur kendon...
Ja puthsha buzet asaj qe lexon...
Per ty qe te dua, do te them sukses...
Per ty kam lindur, per ty do te vdes...


Me lot ne sy te shkruj sms vetem ty...
Dua te kam afer tputhi tperqafoj...
Dua tkam afer them te dashuroj...
Dua qe ti ta dish se veq ty kit bot te du...
Dua qe ta dish se deri vdekje veq...
Ti ki me ekzistu per mu...


Ti je gjumi une jam endrra...
Ti je shpirti une jam zemra...
Ti je djelli une jam drita...
Ti je jeta qe un e prita...


Ta fali si kujtim 100% shpirtin tim
Nese shpirti ste mjafton ta fali syrin qe per ty loton
Me lot ne faqe me lot ne sy me zemer te helmuar
mendoj vetem per ty Zjari shkrumohet
E len tymin Njeriu vdes E len kujtimin
Syri im gjithmon loton Zemra ime Vetem ty te don


Mos i besoj askujt...
Mos e rej veten por besom mua...
Qe per ty e jepi jeten...
Edhe pse je larg asgje sme pengon...
Largesia na ndan...
Dashurija na bashkon...

ELAIS said...

Irida, Blendi propozoi te kujtonim te gjitha dashurite sepse ato na kane bere ata qe jemi sot. Une u preka, kujtova, u ndjeva mire...

Nuk desha te shkruaja homazh kujtimeve te dashurive te shkruara e te tashme ndaj shkrova "Rrofshin kujtimet"

edrus said...

Blendi,kur te kesh nostalgji per kohet qe shkuan ,hap edhe ti ditarin e matures si e.T :)

Habitem se si nje djale i zoti dhe i mencur si ti ,ne vend qe te shikoje VETEM perpara....'qarravitet' me ate c'ka shkoi.

"Buka e thyer s'ngjitet me"(do te thosh nje shok i imi ;))


P.s:ishte thjeshte shaka ,sepse sado e lumtur qe te jete e tashmja,eshte e pamundur qe te mos kujtosh qofte dhe vuajtjet e se kaluares :)

ET said...

"Me lot ne sy te shkruj sms vetem ty..."
thellohu edrus thellohu :))
"hap edhe ti ditarin e matures si e.T :))

Unknown said...

e po ja keshtu eshte pra, nuk ka ndonje te keqe, eshte nje eksperience kaher pozitive ne sens.

ET said...

poezia qe dergova mbreme, eshte marre nga nji blogist/e i linkuar ne blogun tim.
per mendimin tim ka goxha talent.

Agobooks said...

Duhet talent të dashurosh,
duhet talent të kujtosh,
duhet talent të shkruash për dashurinë,
duhet talent të jetosh i dashuruar...

Bravo!

kastadiva said...

shume shkrim i bukur dhe i sinqerte Blendi..

Unknown said...

Me pelqen kur e kujtoj dashurine e pare. Ndihem mire por edhe me mungon shume. Sikur te kthehesha perseri pas ne kohe do te beja te njejtat gjera si ne fillim. Edhe pse u perlota pak, me mori malli cmendurisht dhe madje arrita deri aty sa te formoja nje numer shume te klikuar shpesh dhe ti degjoja zerin shpirtit tim qe nuk e di me harroi...

Candyland said...

Shen Valentini kete vit, nje fiasko e vertete. :) Kujtimet e dashurive te vjetra nuk me ndihmojne aspak.

Unknown said...

Ah, kush ta ka fajin?
Gjej nje cun shqiptar persembarit. Mos humb me kohe me keta shpirtzbehtet! ` Bej shaka.
Peqafime ngushelluese :)~

Candyland said...

Easier said, than done Blendo :)

Unknown said...

oh please, they'll eat out of your hand.

a片卡通版免費 said...

a片免費試看
視訊色妹妹
色a片免費看
免費視訊
視訊正妹美眉
亞洲成人視訊
色a片免費看
影音視訊辣妹
色a片百科全書