1/25/07

Akullthyesi


Xhami i makines ka zene akull, nga jashte dhe nga brenda, kjo do te thote se ka akoma nje rrjedhje uji brenda ne makine qe kondesohet tek xhami pastaj ngrin gjate nates.
"Pusht!" E kam shume bezdi te rri te krruaj akull ne mengjes, nga jashte hajde se te gjithe e pastrojnë, por te pastrosh akullin nga brenda eshte qesharake. Kishte nje rrjedhje te vogel qe mekaniku tha se "u rrugullu vlla"...si syte e tij u rregullua - eshte sy shtrembet. Une s'i kushtoj shume vemendje se kur me flet shikon ne drejtime te paditura dhe duket sikur po flet me vete,

Une per mirsjellje tendoj te largohem, "Po flet me vete", mendoj, "me mire ta le te qete".
"Ej, ku je tu shku mer lal?"
"Urdhero?, jo une kot, mendova..."
"Po me ty e kom pra, ca do bosh, do e moresh a jo?"
"Eshte gati makina?"
"Gati, pra mo gati...U rrugullu vlla"

Eshte shume irrituese kur akulli te ha kohe ne mengjes. Une nuk vonohem kurrsesi aq sa TeaTime, edhe sikur te me duhet ta terheq une makinen...por ky tipi me ka zhgenjyer me shume se nje here, dhe une "si kaqol" ia kam cuar makinen vetem pse eshte shqiptar dhe kam dash te bej patriotin edhe ne gjerat e vogla. Kam menduar "me mire ky se ai tjetri.."
Me mire keshtu po he, se edhe kur gjithcka shkon sipas planit dita behet e harrueshme, monotone. :-)

8 comments:

Ll.T. said...

O Blendo t'morrte e mira ty; edhe makine me xham qe t'rrjedh edhe GPS???????? Ble makine jo amerikane heres tjeter :)

eni said...

ha ha ha me shkrive o Blendi..i madh je...

ET said...

mrapa krave shaj sa dush ti or çun.

Unknown said...

hahahahaa sa kom qesh yyyyyyy :)

tetena said...

Se ka fajin tekniku o burri i dheut por i ftohti !

Candyland said...

"u rrugullu vlla"...si syte e tij u rregullua..

Haha, sa kam qesh me ket fragment..

edrus said...

O Blendo,here tjeter mos e perdor makinen si vaske banje :P,dhe pastaj qahesh se ka lageshtire nga brenda :D

shqipo said...

pse s'thu ti qe qeke polic mreee! kompjuter polici eshte ai, mos e diskuto! :P