10/18/09

LaJmeT sKiÇ - 19 Tetor 2009

Tirane - Kryeministri Sali Berisha deklaroi diten e djeshme se kane nisur negociatat me qeverine gjeorgjiane per sjelljen ne Shqiperi te eshtrave te aktorit Akaki Aleksejeviç Korava. Ne vitin 1953 Korava interpretoi rolin e Gjergj Kastriotit në filmin "Skënderbeu". Sipas Berishes, aktori Gjeorgjian duhet te prehet ne Kruje. "Ju garantoj une juve" - u shpreh Berisha - "qe Akaki Aleksejeviç Korava me mjeshterine e tij u be, pas Skenderbeut dhe meje, ndoshta njeriu me popullor i ketij vendi. Ai eshte, si te thuash, baxhanaku i kombit." Akoma nuk ka nje prononcim zyrtar nga autoritetet gjeorgjiane. Ne te njejten dalje per shtyp Kryeministri zbuloi se po pregatitet t'i paraqese Presidentit francez Sakrozi kerkesen per risjelljen ne Shqiperi te eshtrave te Napoleon Bonapartit, perandorit francez me origjine shqiptare.

Ballsh
- Autoritetet vendore te qytetit te Ballshit ne rrethin e Mallakastres shpallen te djelen qellimin e tyre per tu bere qyteti organizator i lojrave olimpike te vitit 2216. Zyrtare te kesaj Bashkie thane per mediat se lojrat Olimpike te vitit 2216 do te transmetohen ne satelit, duke shprehur bindjen se ne 200 vjetet e ardhshem Ballshi do te kete garantuar furnizimin me 24 ore energji elektrike. Organizatoret e Olimpiades se 81-te shprehen besimin se Ballshi do te ofroje nje organizim madheshtor, duke punuar fort ne 207 vjetet qe na ndajne nga Lojrat edhe per largimin e eres se naftes. Autoritetet vendore ne Ballsh falenderuan ish ministrin e mjedisit Xhuveli per numrin e madh te gomave te perdorua qe ka sjelle ne vend, te cilat nje dite do te perdoren per ndezjen e flakes olimpike.

Kavaje - Kryetari i shoqates "Anti-Gay Albania" u shpreh sot per Klubin e mengjesit se megjithe projektligjin pro-martesave-homoskesuale, shoqata e tyre do te vazhdoje te mbjelle faren e urrejtjes ndaj pedeve ne cdo cep te vendit. "Eshte shume e thjeshte," - u shpreh Dashnor Gopi per mediat, - "nese Perendia do te donte qe ne te ndalonim se urrejturi njerezit vetem per shkak te preferencave te tyre seksuale, atehere Zoti do na e kishte dhene tolerancen ne zemren tone. Por nuk na ka dhene fare. Zoti na ka bere keshtu sic jemi, dhe jemi anti-gay te terbuar. Ne i urrejme homot sepse Zoti na ka bere keshtu. Pse nuk na kuptoni dot? Pse nuk na pranoni sic jemi?" Mesohet se shoqata "Anti-Gay Albania" ka bere nje dhurim financiar per levizjen "Shtrihu!" ne kuader te fushates se tyre, "Duahni te ben Gay!".

Tirane
- Ministria e shendetesise eshte shprehur e vendosur qe testimi i detyrueshem per hemoroide te kryhet te shtunen me 24 tetor ne te gjitha rrethet e vendit, me gjithe kundershtimet forta te opozites socialiste. "E gjithe popullata e vendit do te kontrollohet per hemoroide, pamvarsisht moshes, gjinise dhe prirjes politike. Opozita te mendohet mire kur kundershton kete sherbim qe i ofrohet popullit" - u shpreh zdh. e kesaj ministrie Lakuriqe Zhega. Kontrolli i popullates per hemoroide, eshte kusht i Marreveshjes se Stabilizim Asociimit, dhe do te kryhet ne te njejtat embiente qe sherbyen si qendra votimi ne qershor. Zedhenesja e ministrise i beri thirrje popullates te mos e bojkotoje kete proces integrues duke thene se "ulja e brekeve eshte nje veprim europianizues".

No comments: