11/17/09

LS: TAÇI OIL PRIVATIZON GJYKATËN E TIRANËS

TAÇI OIL PRIVATIZON GJYKATËN E TIRANËS

TIRANE - Qeveria shqiptare miratoi dje privatizimin e Gjykatës së Tiranës nga biznesmeni Rezart Taçi. I konsideruar nga kryeministri si privatizimi më i suksesshëm deri më tani, privatizimi i Gjykatës së Tiranës ka qënë kryefjala e mbledhjes së djeshme të qeverisë. "Me këtë privatizim e thellojmë me sukses reformën në drejtësi", u shpreh kryeministri për anëtarët gjithmonë të buzëqeshur të kabinetit. “Shqiptarët më të drejtë janë ankue se u ka mungue drejtësia. Tani është ekonomi e tregut. privati e jep drejtësinë me çmimin që e vendos tregu,". Nënshkrimi i marrëveshjes së shitjes do të nënshkruhet sot në mesditë në Ambientet e burgut 312 në Kryeqytet ku ndodhet rezart Taçi, pronari i ri i Gjykatës së rrethit Tiranë.


PS PRET PERFAQESUESIT E PERENDISE

TIRANE - Kryesia e Partisë Socialiste ka nisur negociatat me të madhin Zot për të siguruar mot të mbarë gjatë 20 nëntorit dhe ditëve në vijim. Sipas njoftimit për shtyp të Partisë Socialiste gjatë takimeve midis të dërguarve të Mbretërisë Qiellore dhe përfaqësuesve rozë është rënë dakord se është koha për të hapur kutitë. "Ne qëndrojmë në traditën e Mojsiut i cili e hapi detin e kuq për të shpëtuar nga skllavëria popullin e izraelit." mësohet të ketë thënë në takim kryetari i PS, Edi Rama duke theksuar se misioni i Partisë Socialiste është një misjon hyjnor. "Një thirrje që i ngjan asaj të Gjon Pagëzorit në Shkretëtirë i cili gjithashtu priste të hapej qielli, ashtu sikundër PS pret dhe lutet për hapjen e kutive." mbyllet deklarata për shtyp e selisë rozë.


100% TE FEMIJEVE SHQIPTARE, SHUME TE ZGJUAR

Sipas një sondazhi të kryer nga Zogby International gjatë vitit 2009 rezultoi se sipas prindërve 100% e fëmijëve shqiptarë janë shumë të zgjuar. Të gjithë prindërit e anketuar i klasifikuan fëmijët e tyre si shumë të zgjuar. 44% e të anketuarve u shprehën se kanë fëmijë shumë inteligjentë të cilët po të duan mund të bëhen të parët e klasës, ndërkohë që 49% e prindërve u shprehën se kanë fëmijë shumë të zgjuar por që nuk shtrohen sa duhet në mësime. 7% e prindërve u shprehën të bindur se fëmijët e tyre mund të konsiderohen gjeni. Prindërit i përshkruan fëmijët e tyre si të zgjuar, të mprehtë, kuriozë, vëzhgues, "që i kapin të gjitha", "që thithin menjëherë".


FQINJET: VRASESI I PASTRUESVE, NJERI I QETE

MAMURRAS - Fqinjët dhe kolegët e Qerim Katilit, janë shprehur të shokuar nga arrestimi i tij mëngjesin e së premtes. 47 vjeçari Katili i lindur në shpellë dhe i arsimuar në Tiranë akuzohet si vrasës serial për vdekjet e 13 pastrueseve midis vitit 2001 dhe 2009. "E habitshme që u arrestua ky njeri. Ka qene tip vrasësi, dukej gjaksor si njeri. Ne kemi pasur marrdhënie të mira, përveç asaj here kur varrosi një kufomë në baçen time" thotë Apostol Palla i cili jeton në shgtëpinë ngjitur me atë të Qerim Katilit. "Nuk para përzihej shumë me kolegët e tjerë në punë," na tregon shefja e tij Arabeska Xhani, "shihte punën e tij, vriste pastruese. Njeri i qetë. Vetëm pastruesen desh e mbyti njëherë, përndryshe ka qënë model," - shton ajo.


FUNDJAVE E MBARE PER DHIMI VIÇIN

KORÇË - Pijeneci me nam i qyteti të Korçës, Dhimi Viçi njoftoi të enjten se ka derdhur gjithë dellin e tij krijues për të pregatitur një plan të mirë për fundjavën. I përmbledhur me pak fjalë plani i Z. Viçi synon që ai të dehet paq me alkoolin që trupi e tij e kërkon aq fort. "Pasi e mendova gjerë e gjatë, vendosa se fundjavën duhet ta kaloj duke u bërë tapë me birrë dhe raki." - na tregon Dhimi Viçi. "E kam krijuar vetë këtë plan, edhe pse frymëzimin fillestar e kam marrë duke lexuar Homerin. Por jam munduar të jap nga vetja. Do nis të pij pasi të ha mëngjesin." Strategjia kyçe e planit të Z. Viçi është që ta kthejë nga birra në raki në orën 23:00 të së shtunës.


DY LACA BIEN NE NJE HUNDELESH

TIRANË - Sipas hundëleshit kryeqytetas Edvin Kafka dy lacat e Rrugës Bardhyl Ronaldo Mitka me pseudonimin Kaushi, dhe Gerti Zhubra e panë menderen ngushtë kur u kapën me Edvin Kafkën. "Këtë herë e krruajtën me hundëlesh tamom, se nuk ka tangërrllik me mu." thotë Kafka për krruajtjen, e cila sipas dëshmitarëve okularë ishte gabimi më i madh në jetën e dy lacave. "Ne si banorë e prisnim që po të vazhdonin në këtë rrugë lacat do ta krruanin me ndonjë hundlesh dhe ndodhi." shpjegon banori i zonës Nesti Xhixha. I pyetur për planet që ka për të ardhmen hundleshi Kafka na thotë, "Unë do t'i shkrij ata si rob. Do i mbaroj, do ia...biip".

4 comments:

Gjergji Cumani said...

o blendo i modh je vlla ej..
na morri malli o burr just sayin hi
Gjergji!

Anonymous said...

IS VERY GOOD..............................

unfairy tales said...

great post , thanks !made my day

unfairy tales said...

made my day , thanks!